O mnie

Z „gliną”, rysunkiem i malarstwem związana jestem od roku 1993, czyli od momentu rozpoczęcia nauki w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie. W 2003 roku ukończyłam Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki i Szkła.

Po zakończeniu edukacji nadal chciałam mieć kontakt z ceramiką unikatową i formami rzeźbiarskimi. Uczestniczyłam w kilku edycjach Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno – Rzeźbiarskiego w Bolesławcu. Biorąc w nim udział, za każdym razem mam możliwość poznawania artystów z Polski i z różnych część świata, a przy tym ich twórczości. To dla mnie także okazja do wykonywania unikatowych form ceramicznych. Kolorystyka osiągana w rzeźbach, poprzez zastosowanie różnych kolorów glin, mas i szkliw, nawiązuje do naturalnych odcieni ziemi. Są wśród nich: brąz, beż, czy przełamana biel. Łączenie glin i mas o różnej skurczliwości jest próbą połączenia dwóch sprzeczności, które mają tworzyć jedną całość.

adres

Bolesławiec
59-700, Dolny Śląsk

telefon

609 332 616

email

marta@martamaloszyc.pl

fot. Michał Szwed, hala produkcyjna ZC BOLESŁAWIEC 2020

Od kilku lat wprowadzam w swoich unikatowych formach coraz więcej kolorów. Najczęściej są to odcienie czerwieni i pomarańczy, ponieważ kolory jesieni wydają mi się najbardziej bliskie i klimatyczne.

Z Zakładami Ceramicznymi „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o. w Bolesławcu na dolnym śląsku jestem związana od 2004 roku gdzie przyjechałam z rodzinnych Krzepic pod Częstochową. Pracę w Zakładach zaczynałam jako projektant kształtów i dekoracji. W latach 2008-2017 zajmowałam się promocją naczyń ceramicznych, które znajdowały się wówczas w ofercie Zakładów.

Po przerwie, w 2018 roku wróciłam do projektowania. Wśród proponowanych przeze mnie naczyń codziennego użytku są m.in.: miski, półmiski, deski do krojenia i podawania potraw, naczynia do przypraw, czy do serwowania herbaty. Przybierają one kształty regularnych, płynnych łuków lub prostych, geometrycznych brył.

Ideą proponowanych przeze mnie kształtów jest ich ergonomia. Chodzi o to, aby naczynie idealnie układało się w dłoniach, a użytkownik czuł się komfortowo podczas jego użytkowania. Oczywiście równie ważna jest estetyka i kształt, który będzie współgrał z miejscem. W naczynia, które projektuję, wpisuję równolegle funkcje użytkowe, wizualne i ergonomiczne.

Więcej o mojej ceramice użytkowej możesz przeczytać i zobaczyć TUTAJ

 

We wrześniu 2020 roku, nadal projektując w ZC "BOLESŁAWIEC", otrzymałam propozycję kierowania Działem Rozwoju, zwanego działem wzornictwa. Gdzie wspólnie z projektantkami dekoracji tworzymy propozycje wzornicze dla osób, którzy są pasjonatami ręcznie zdobionej kamionki.

W stycznia 2022 roku Zarząd ZC "BOLESŁAWIEC" postanowił mianować mnie Głównym Projektantem i Kierownikiem Artystycznym. To dla mnie duży zaszczyt i jeszcze większa odpowiedzialność za wzornictwo tworzone w tej firmie.

Zaprojektowane przeze mnie serie naczyń wraz z naczyniami wieloletnich Projektantów były prezentowane na ekspozycjach i wystawach Zakładów Ceramicznych „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o., między innymi:

  • 2021 Z bolesławieckiej gliny, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu ( Z bolesławieckiej gliny – prezentacja współczesnych zakładów ceramicznych działających na terenie Ziemi Bolesławieckiej – Muzeum Ceramiki w Bolesławcu
  • 2019, 2020, 2021 Nowe wzornictwo w ceramice bolesławieckiej, Bolesławiecki Ośrodek Kultury - Międzynarodowe Centrum Ceramiki, Bolesławiec.
  • 2019 Międzynarodowe Targi „Ambiente" we Frankfurcie nad Menem.
  • 2007 Współczesne wzornictwo Zakładów Ceramicznych „Bolesławiec”, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

Punktem wyjścia do użytkowych naczyń ceramicznych, unikatowych mis, pater i form rzeźbiarskich były i są rysunki bądź obrazy, w których przenikają się linie i płaszczyzny, a także światło i cień. Wykonując ceramiczny kształt, staram się, aby był on możliwy do ustawienia w różny sposób, leżący bądź stojący. Aby zaskakiwał widza czymś innym z każdej strony, którą ogląda. Są to na przykład kompozycje dwóch form (RAZEM A JEDNAK OSOBNO), które współgrają ze sobą, uzupełniają się wzajemnie, jakby nie mogły bez siebie istnieć. Powstała również seria miseczek (DWIE ROLE), gdzie główna miseczka została wykonana na kole garncarskim. W płynny sposób wychodzi z niej prosty rodzaj uchwytu. Forma posiada dwie funkcje. To rodzaj naczynia użytkowego, który równie dobrze może osiągnąć walor ozdoby i zostać powieszony na ścianie.

Widać więc, że w moim projektowaniu przeplatają się: użytkowa ceramika wymagająca znajomości zasad produkcji i właściwości mas oraz unikatowe formy rzeźbiarskie i naczyniowe, w których „łamię„ ceramiczne zasady. Z jednej strony są to różne grupy form, a jednak łączą je masy, z których są wykonywane.

Swoje formy rzeźbiarskie prezentowałam na wystawach zbiorowych:

  • 2021 wystawa Warsztatów „Dolny Śląsk wczoraj, dziś i jutro” Zamek w Kryning
  • 2020 „Artyści Ziemi Bolesławieckiej” Przyjaciele dla nowego muzeum. Muzeum Ceramiki w Bolesławcu
  • 2018 „Polak – Artysta - Ceramik”, triennale Bolesławiec 2018. Wystawa prezentująca stu polskich artystów ceramików na 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Muzeum Ceramiki ul. Kutuzowa
  • 2017 "Przekrój przez Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski w Bolesławcu" Centrum Ceramiki Unikatowej w Wałbrzychu
  • 2014 wystawa „50 lat Plenerów Ceramiczno-Rzeźbiarskich w Bolesławcu”, Muzeum Ceramiki, Dział Historii.
  • 2009 „Artyści Ziemi Bolesławieckiej” prezentacja twórczości współczesnych artystów plastyków, związanych z regionem bolesławieckim. Muzeum Ceramiki, Bolesławiec.
  • 2005, 2006, 2007, 2017, 2020 i 2021 Wystawy Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno – Rzeźbiarskiego.

Rok 2021 upływał w klimacie EXPO w Dubaju i modułów ceramicznych.