OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD RZEŹBY CERAMICZNEJ „STYK”
WYJDŹ DO SZTUKI 6 – Gdańsk 2023
Celem wydarzenia jest między innymi integracja i aktywizacja środowiska artystów ceramików, umożliwienie bezpośredniego kontaktu odbiorców z artystami i ich sztuką, propagowanie aktywnego uczestnictwa w kulturze.
Organizatorami są Gdańska Grupa Ceramiczna Nie/Wypaleni i WL4 Przestrzeń Sztuki.
Współorganizatorzy to Stocznia Cesarska i Fundacja Wspólnota Gdańska.
Do konkursowej wystawy wybrano prace 33 artystów tworzących zawodowo, amatorów oraz studentów. Prezentowane prace zakwalifikowała komisja w składzie: prof. ASP dr hab. Adriana Majdzińska i dr. Alicja Buławka- Fankidejska.
23 czerwca 2023 w Galerii WL4 PRZESTRZEŃ SZTUKI odbył się wernisaż konkursowych prac.
W tym i moich NIEwazonów.
Na styku ceramiki użytkowej i unikatowej. To dwie moje pasje i sposób na życie.
Jako projektant, osoba promująca naczynia ceramiczne dbam i podkreślam ich użytkowość pod kątem ergonomii i funkcji.
Jako artysta – tworzę formy unikatowe z glin szamotowych, plastycznych, mas lejnych.
W wyniku tych pasji urodziły się w mojej głowie, a potem w dłoniach NIEwazony. Naczynia, w którym można przechowywać kwiaty, rośliny lub po prostu mogą funkcjonować jako obiekty we wnętrzach. Wykonywałam je metodą stosowaną w produkcji ceramiki. Począwszy od wykonania projektu, modelu gipsowego, odlewania z masy lejnej w formie gipsowej. I do tego etapu obowiązuje tzw. reżim technologiczny obowiązujący przy produkcji ceramicznych naczyń. A rozpoczyna się kształtowanie gliny, płynnymi ruchami wprowadzam faliste wygięcia. Jest to świadoma deformacja kształtu. Pogłębiona o wycięcia i otwory tworzące ażury, wprowadzające lekkość formy.
Oczywiście masę ceramiczną trzeba wypalić, aby utrwalić kształt. Po pierwszym wypale na tzw. biskwit nałożyłam farbami podszkliwnymi zdobienia, podkreślając tańczące w powietrzu kształty. Teraz już tylko bezbarwne szkliwo i wypał w piecu. Tak powstały NIEwazony. Tak powstają moje naczynia, które mają nieoczywistą funkcję łączące użyteczność i jej przeciwieństwo.
Ja funkcjonuję na styku tych dwóch ceramicznych światów. Restrykcyjnego, z reżymem technologicznym, w którym trzeba przewidzieć każdy kolejny etap i jego efekt. I w tym równoległym pozwalającym na swobodę, realizacje zaprzeczające technologii ceramiki. Gdzie wyuczone przez lata „ceramiczne nawyki” pozwalają mi z pasją i radością wydobywać z gliny kolejne pomysły.
To tak jak w życiu czasami próbujemy funkcjonować na styku dwóch światów. Na co dzień rozsądek, zadaniowość, odpowiedzialność, planowanie. A co jakiś czas beztroska, szaleństwo, …
Podczas trwania wystawy odbywać się będzie plebiscyt publiczności. Widzowie będą mogli wrzucać swoje głosy z tytułami prac do przygotowanej urny.
Moje prace, NIEwazony wykonałam w Zakładach Ceramicznych „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o. w Bolesławcu.
…
P.S. Poniżej kilka zdjęć z miejsca, którym znajduje się Galeria WL4 PRZESTRZEŃ SZTUKI.
foto. M.Małoszyc